© Tony Hewitt

Results and Records

Congratulations to all our swimmers!

Results

2017 Results

Please click here for 2017 Results: http://bluechipresults.com.au/results.aspx?CId=11&RId=976

2016 Results

Please click here for 2016 Results: http://bluechipresults.com.au/results.aspx?CId=11&RId=829

Records

25km swim records

Name Personal Best Time Number of successful 25km ultra-marathon swims
Bradley SMITH 05:34:33.1 2
Jarrod POORT 05:34:47.4 1
Paul BLACKBEARD 06:05:29.1 1
Rebekah WELLER 06:08:57.0 1
Naomi WATTERS 06:18:06.9 1
Ned WIELAND 06:55:06.2 1
Jon HARRISON 07:00:54.0 1
Damon BROWN 07:10:35.2 2
Samuel SMOOTHY 07:15:20.0 2
Rob HERKES 07:32:31.0 2
Rachael ELKAIM 08:01:41.7 1
Peter KLAUZ 08:04:01.2 1
Rebecca YIP 08:14:04.6 1
Michael BERRY 08:14:36.9 2
Martin SMOOTHY 08:30:25.8 2
Matt GREENWOOD 08:33:19.9 1
Peter SCHULTZ 08:41:16.0 1
Esther SMOOTHY 09:36:56.3 1
Victor PINEIRO 09:37:20.2 1
Mark ROBSON 09:38:45.5 1
Luke SMOOTHY 09:41:56.1 1
Lynton MORTENSEN 09:46:19.1 1
Cameron NOBLE 09:46:23.4 1
Serena WELLS 10:27:30.0 1

 

19.75km swim records

Name Personal Best Time Number of successful 19.75km swims
Sian WILLIAMS 04:57:51.2 1
Kieren Jon LAWRENSON 05:15:51.3 2
Leon MUSCA 05:28:32.6 1
Lucy GIBSON 05:35:33.0 1
Stephen JUNK 05:37:32.5 1
Mark MURPHY 05:45:17.3 1
Jonathon COURTIS 05:51:37.4 1
Alyssa GEORGE 05:51:52.8 1
Mark PRENDIVILLE 05:53:54.5 2
Michael PRENDIVILLE 05:53:55.3 1
Trent WOOLLEY 05:57:11.6 1
James JULIAN 05:58:08.5 2
John EDWARDS 06:02:07.8 1
Stephen O'KEEFE 06:02:54.7 1
Russell LYNTON-BROWN 06:03:57.7 1
Shane MCGURK 06:07:59.4 1
Anja MESSMER 06:11:42.7 1
Jonathan TIMMS 06:12:31.3 1
Rowena BURCH 06:19:02.8 1
Jon TURNER 06:19:17.4 1
Aaron ELLIS-KERR 06:20:22.2 1
Alana DENNIS 06:27:46.2 1
Gemma EKIN 06:28:47.4 1
Andrew MITCHELL 06:32:11.3 1
Patrick PRENDIVILLE 06:34:13.7 1
Rochelle HAYNES 06:35:10.5 1
James BAKER 06:36:56.9 1
Lynette HEWITT 06:50:35.4 1
Michael LEITH 06:53:29.4 1
Jessica NICHOLS 06:58:31.8 1
Susan JOHNSTON 07:01:06.0 1
Sophie PUGSLEY 07:01:16.3 1
Andrew PAGE 07:04:39.2 2
Tammy NORREGAARD (assisted) 07:08:49.9 1
Grant JULIAN 07:18:07.2 1
Brendon FRY 07:20:13.0 1
Hayley MCINNES 07:20:35.8 1
Brian PERRIAM 07:21:48.1 1
Corinne ZADOW 07:24:05.1 1
Miecha BRADSHAW 07:34:10.7 1
Hannah Mae BROWN 07:48:01.4 1
Lorraine DRISCOLL 07:50:27.6 1
Louise AINSWORTH 07:57:01.9 1
Felicitas SCHWARZ 07:58:27.0 1
Ben HUMPHREYS 08:03:12.7 1
Lucy HENRY 08:31:49.7 1
Andrew STEVENS 08:33:10.3 1
Steve PAYNE 08:48:07.4 1
Kaitlyn BURMEISTER 08:48:55.4 1
Ian FOULSHAM 09:00:47.1 1
Simon GILDERS 09:23:25.8 1
Leigh NEWMAN 09:24:16.9 1
Di TWIGG 10:10:58.7 1
Brendan MAHER 10:18:53.8 1
Tim GARRETT 10:18:54.0 1